Coney Awards Celebrate 2017 Autocross Season

Photo Gallery

Event Program

Carson, CA—Cal Club Autocross handed out trophies and jackets in celebration of the 2017 season at the club’s annual end-of-year banquet—the Coney Awards presented by OS Giken—hosted at the Porsche Experience Center on Saturday, January 27.

Members and their guests enjoyed a continental breakfast, viewing of rare Porsches and racecars, simulation lab races in GT4 Cup cars around Brand's Hatch, and optional demo laps on track.

Of the 32 classes that members competed in during the 2017 season, 28 of them produced champions, with countless others earning second through fifth place honors (see full list below). In addition to the classes, four specialty awards were given to deserving members.

Throughout the awards presentation, raffle prizes from the various clubs and event sponsors were given out.

Specialty Awards

  • Rising Star Male—Reed Gibson

  • Rising Star Female—Neelu Yeoh

  • Worker of the Year—Randy Gonzalez

  • Spirit of Solo—Anthony & Lauren Porta

Overall Awards

  • Overall Male—Tom Berry

  • Overall Female—Neelu Yeoh

Class Awards

PAX

  • Champion—Tom Berry

  • 2nd—Jeff Stuart

  • 3rd—Eric Forbes

  • 4th—Mark DeShon

PAXL

  • Champion—Neelu Yeoh

  • 2nd—Jessica Pao

  • 3rd—Lisa Berry

  • 4th—Theresa Berry

SR

  • Champion—George White

  • 2nd—Cathy Strovers

SS

  • Champion—Erik Hagendijk

AS

  • Champion—Randy Gonzalez

  • 2nd—Danny Castillo

BS

  • Champion—Tom Tanquary

  • 2nd—Mihail Milkov

CS

  • Champion—Tom Frecentese

  • 2nd—Leonard Cachola

DS

  • Champion—Max Hayter

ES

  • Champion—David Barrish

  • 2nd—Ben Cohen

FS

  • Champion—Myles Wakayama

GS

  • Champion—Michael Parker

HS

  • Champion—Don Green

  • 2nd—Silvio Zucchet

HIST1

  • Champion—Brian Howlett

  • 2nd—Cal Woolsey

  • 3rd—Brian Jackson

HIST2

  • Champion—Doug Teulie

STS

  • Champion—Stephen Yeoh

  • 2nd—Pete Loney

  • 3rd—Craig Naylor

STU

  • Champion—BJ Fulton

STX

  • Champion—Steve O’Blenes

  • 2nd—Matthew Gonzalez

  • 3rd—Anthony Scopelli

  • 4th—Terence Change

STR

  • Champion—Mike Yanase

  • 2nd—Bob Endicott

  • 3rd—Reed Gibson

  • 4th—Matt Ales

  • 5th—Sebastian Rios

SP

  • Champion—Kevin Pao

SMC

  • Champion—Julian Manolov

  • 2nd—Marco Cruz

CST

  • Champion—Brandon Porambo

  • 2nd—Jon Hartendorp

  • 3rd—Michael Bradley

  • 4th—Tetsu Fukui

P

  • Champion—Stanley Kowalski

CM

  • Champion—Jason Swindle

  • 2nd—Casey Quinn

CAM-C

  • Champion—Greg Nelson

  • 2nd—Paul Molina

CAM-T

  • Champion—Chad Ryker

  • 2nd—Michael Cuthbertson

JA

  • Champion—Robert Ekstrand

JB

  • Champion—Shelby Baltazaz

Novice

  • Champion—Edward Tsui

  • 2nd—Tom Gallagher

  • 3rd—John McCreary


Featured Posts